Podłogi ozdobne

Podłogi ozdobne które były popularne w pałacach i dworach, na nowo zyskują na znaczeniu. Coraz większa liczba dostępnych rodzajów drewna daje możliwość kreowania nowych wzorów parkietu. Podłogi ozdobne są charakterystyczne już nie tylko dla odrestaurowywanych obiektów historycznych, ale coraz częściej są spotykane w nowoczesnych wnętrzach obiektów publicznych czy mieszkaniach. Podłogi ozdobne powstają przez połączenie różnych rodzajów drewna na jednej powierzchni lub przez fantazyjne ułożenie deszczułek z drewna jednego gatunku.  Efekt końcowy gwarantuje połączenie wysokiej jakości produktu, wiedzy parkieciarskiej i umiejętności parkieciarza.


Najbardziej popularne wzory to:

  • Jesion Królewski z kostką jest to jeden z najprostszych wzorów ozdobnych, składający się z parkietu tradycyjnego układanego w kwadraty lub prostokąty połączonego z kostką termo.
  • Wzór Słowiczyński to jeden z najbardziej znanych i klasycznych wzorów. Cechuje go charakterystyczne przeplatanie się deszczułek z drewna jasnego (jesion/ dąb) z ciemnymi (brązowymi/ czarnymi), wąskimi drewnianymi elementami.
  • Wzór Słowiczyński Termo Bis to wariacja na temat wzoru Słowiczyńskiego, różniąca się od wersji podstawowej podwójną ilością wstawek z ciemnego drewna.
  • Kwadrat Francuski, jak sama nazwa wskazuje, to wzór geometryczny, powstający przez ułożenie odpowiednio przyciętych deszczułek, najczęściej jednego gatunku, tak aby utworzyły one kwadraty.
  • Jodełka Francuska to wzór, którego podstawą jest sposób ułożenia deszczułek przyciętych obustronnie pod tym samym kątem, tak aby tworzyły miedzy sobą kąt 90. Deszczułki wzdłuż wszystkich krawędzi składane są na tak zwane pióro i wpust.

Galeria realizacji

* Załączone zdjęcia nieznacznie mogą się różnić się od wyglądu produktu na wzornikach i w realizacjach.